Federer scrie istorie la Australian Open

Australian Open îi aduce lui Roger Federer 20-lea titlu de Grand Slam după un meci de senzație împotriva croatului Marin Cilic.
Meciul a început cu un frumos avantaj pentru elvețian, acesta câștigând relativ ușor primul set. Setul al 2-lea a venit cu o mare dorință din partea lui Cilic și se termină în tie break, moment în care croatul egalează la seturi. Următoarele două seturi s-au adăugat tot în mod egal celor doi jucători și se ajunge în felul acesta la setul decisiv.
După trei ore și 7 minute și un tenis de cea mai mare calitate, Federer trece în contul său încă o mare victorie, scor final 6-2, 6(5)-7, 6-3, 3-6, 6-1. De asemenea, elvețianul își face un cadou uriaș pentru cariera sa, fiind primul jucător din istorie care ajunge la 20 de titluri în turneele de Grand Slam.

Federer Aussie Open 2018-2

Federer Aussie Open 2018

În cazul lui Marin Cilic, primul turneu de Grand Slam al anului îl aduce pe locul 3 în clasamentul oficial ATP.